Duvar Kağıdı Nasıl Seçilmelidir? 1000 667 CraftHome

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilmelidir?

Eşyalarınızı özenle seçtiğinize göre hayalinizdeki eve ulaşmak için gerekli olan her şeye sahipsiniz artık. Peki, evinizi boyayacak mısınız, yoksa duvar kağıdı mı tercih edeceksiniz? Ev dekorasyonu öncesinde genellikle bu detay unutulur. Oysa duvar kağıdı ve ev boyası seçimi, evinizin görünümünü tamamen değiştirebilecek güçtedir. Siz de “Evi hangi renk boyasam?” diye düşünüyor ya da duvar kağıdı kataloglarına bakıp emin olamıyorsanız karar vermenizi sağlayacak ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Odanıza daha hareketli bir görünüm kazandırabilmek için duvar kağıdı yaptırmak istediğinize karar verdiniz. Öncelikle duvarlarınızın pürüzsüz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Pürüzlü ve kabarık duvarlara duvar kağıdı tam olarak yapışamaz ve bu da istediğiniz sonuca ulaşmanızı engeller.

Duvar kağıdını nasıl seçmeliyim?” sorusunun cevabı ise birkaç maddeden oluşuyor:

● Odanız küçükse ya da ışık almıyorsa açık renk ve küçük desenli duvar kağıtları tercih etmelisiniz.
● Odanızın dekorasyonunda kullandığınız ana rengi baz alarak bir duvar kağıdı seçebilirsiniz. Eğer hangi rengi seçeceğinize karar verdiyseniz dekorasyonda var olan diğer renklerin, duvar kağıdının desenlerinde de yer aldığından emin olmalısınız. Böylece duvar kağıdı ve oda dekorasyonu birbirini tamamlar.
● Aldığınız duvar kağıdının seri numaralarının aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Farklı seriden aldığınız duvar kağıtlarının renkleri ve desenleri birbirini tutmayabilir.
● Duvar kağıtlarının, duvar boyuna uygun olmasına ve üzerine bir deformasyon olmamasına dikkat etmelisiniz.
● Silinebilir duvar kağıtları daha kullanışlıdır. Bu nedenle silinebilir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz.

Duvar Rengi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Odanızı boyamaya karar verdiyseniz duvar kağıdında olduğu gibi izlemeniz gereken belli adımlar var:

● Odanız küçükse ya da ışık almıyorsa tercihinizi açık renk duvar boyasından yana kullanmalısınız. Böylelikle odanız daha geniş görünür.
● Duvar boyaları renk bakımından oldukça zengindir. Katalogları iyice inceleyip içinize sinen rengi tercih etmelisiniz.
● Ev dekorasyonunun ana renklerine uyum sağlayabilecek bir duvar boyası rengi seçmelisiniz. Renklerin uyumunu görebilmeniz için yanınıza koltuk takımınızın kumaşını alabilirsiniz.
● Temizlenebilir duvar boyaları, oluşabilecek lekeleri engeller ve uzun yıllar aynı rengi kullanabilmenizi sağlar.